| FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja | Zaloguj |
Lepsza strona miasta - www.czeladz.org.pl

Poprzedni temat «» Następny temat

Będzin Zamek
Autor Wiadomość
Adrian Rak 

Wysłany: |7 Wrz 2011|, 07:17   

pllo napisał/a:
Mam wrażenie że przeceniasz siłę lokalnych forów.

to nie kwestia przeceniania siły lokalnych forów. To sprawa taka, że znam większość forów na Zagłębiu na większości jestem zarejestrowany, dzięki czemu mogę ocenić, że forum w Będzinie cechuje się niską aktywnością, a aktywność i siła bardzo często idzie w parze.

pllo 

Wysłany: |7 Wrz 2011|, 13:39   

Nie wiem skąd się wzięlo to skojarzenie, być może z rozkojarzenia. Zgoda co do braku aktywności forum w Będzinie gdzie też się kiedyś zarejestrowałem sądząc że jest podobne do tego.
Na koniec jeszcze jedna uwaga która zabrzmi kasandrycznie. Jeżeli nasze władze dalej będą takie jak są my za chwilę będziemy jak to forum w Będzinie.
Ostatnio zmieniony przez pllo |7 Wrz 2011|, 13:50, w całości zmieniany 1 raz  

virgo 

Wysłany: |7 Wrz 2011|, 15:16   

pllo napisał/a:
Co do zamku. To ich perełka i każda sensowna (ta na rysunkach powyżej taką jest) rozbudowa tego obiektu będzie z korzyścią dla miasta.
Pllo !! Nie czytasz to co jest już napisane ?

Opisywana rewitalizacji wzgórza zamkowego nie ma nic wspólnego z tymi wizualizacjami powyżej!! Poczytaj zanim zaczynasz wywody. Co do reszty się zgadzam - każda inwestycja w tą perełkę ma sens.

[ Dodano: |7 Wrz 2011|, 16:19 ]
Adrian Rak napisał/a:
to nie kwestia przeceniania siły lokalnych forów. To sprawa taka, że znam większość forów na Zagłębiu na większości jestem zarejestrowany, dzięki czemu mogę ocenić, że forum w Będzinie cechuje się niską aktywnością, a aktywność i siła bardzo często idzie w parze.
Racja, kontynuując OT wspomnę że dużo większa aktywność internautów z Będzina ma miejsce na Skyscrapercity gdzie opisywane są każde nawet najmniejsze inwestycje i wydarzenia tak jak na naszym forum. A skoro my mamy to forum to na Skyscrapecity mamy tylko kilka najważniejszych z punktu widzenia SSC - przebudowa Rynku, Gospodarcza Brama Śląska i Hotel Szafran.

Adrian Rak 

Wysłany: |22 Wrz 2011|, 11:11   

komentarze z prawe strony opcji będzińskiej na temat sytuacji w Będzinie
http://adamszydlowski.blog.onet.pl/
informacje Adama Szydłowskiego na temat powiatu i Urzędu Miasta Będzin
w sumie nie polecam, tylko proponuje jak się komuś nudzi

a tutaj coś o ww. cytując Adama Lazara
Cytat:
Dziwne przypadki będzińskiego Bonda 2011-09-16 21:01:57

Jednym z ludzi, którzy niestety nie pozwalają nam o sobie zapomnieć, jest będziński Dżems. Dżems Bond. Przy widocznych jego problemach z samym sobą zaskakuje łatwością, z jaką wciela się w kolejne postaci.

Akt 1.
Pojawił się w moim życiu nagle, niedługo po wydaniu pierszych numerów „Naszych Spraw Obywatelskich”. Pewnego dnia wszedł do biura poselskiego nieodżałowanego Grzegorza Dolniaka z ofertą współpracy przy tworzeniu naszego pisemka. Jako dyrektor biura i redaktor naczelny przyjąłem go z otwartymi ramionami. Przedstawiał się później (a był to bodajże rok 2002) jako człowiek z barykady, uczestnik walk drugiej Solidarności o nową Polskę, nieomal BĘDZIŃSKI WAŁĘSA. I to była jego pierwsza rola(do której zresztą chętnie wracał).

Akt 2.
Kolejna rola – AUTOR (rysownik, poeta, pisarz, satyryk). Do platformianego światka wniósł niewątpliwy talent do rysowania satyrycznych skrótów. Rozpoznawalna, oszczędna kreska uzupełniona zawsze krótkim tekstem… tak, to była jego mocna strona. Gorzej było z felietonami. Przyciężkie, skrajnie rozbuchane, często nasycone nienawiścią wręcz politycznie, a nawet prawnie niebezpieczne – wywoływały u Grzegorza duży niepokój i ostatecznie były skracane lub usuwane z projektu. Zresztą Grzegorz nigdy nie nabrał do niego zaufania i był przeciwny jego nadmiernym awansom przy Baranie. To szczególne wymieszanie talentu z nieprzewidywalnością i niespełnieniem znaleźć można w każdej późniejszej roli Dżemsa.

Akt 3.
Niespodziewanie wygrane wybory prezydenckie przez naszego kandydata pozwoliły Bondowi na spektakularne wejście w nową rolę – AGENTA OCHRONY OSOBISTEJ PREZYDENTA. Ciemne okulary, noszone koniecznie nad czołem, ciągłe przyklejanie się do osoby Barana, tejemnicze gesty… Bond nie próżnował, rozbudowywał wciąż swoją nową rolę wpadając jak zwykle w przesadę. W końcu zaczął kreować się nieomal na agenta Mosadu, co wywołało niepokój Ważnych Osób i Baran dostał dyspozycję odsunięcia Bonda w cień.

Akt 4.
Od agenta Mosadu blisko już było do podjęcia nowej roli – PIERWSZEGO BĘDZIŃSKIEGO ŻYDA. Muszę przyznać, że była to najlepsza rola Dżemsa, jaką kiedykolwiek zagrał. Powołał wyimaginowaną fundację, nawiązał kontakty ze środowiskami żydowskimi, pobudził od nowa zainteresowanie mieszkańców żydowską przeszłością Będzina, doprowadził do utworzenia turystycznego szlaku pamięci o żydowskiej przeszłości, wybudowania pomnika bohaterów będzińskiego getta, zorganizował wiele bardzo udanych wydarzeń artystycznych, odnalazł pamiętnik Rutki Laskier, trafił na zapomniane ślady żydowskich domów modlitwy… i za tę własnie rolę otrzymał ode mnie nagrodę starosty będzińskiego.

Akt 5.
Na przełomie pierwszej i drugiej kadencji prezydenta Dżems sprawnie zaczął wykorzystywać fakt coraz większej determinacji Barana w uniezależnianiu się od PO i posła Dolniaka. Oddał się więc całkowicie Baranowi i wykreował dla siebie nową rolę – NAJLEPSZEGO PRZYJACIELA PREZYDENTA. Najlepszy przyjaciel Barana awansował szybko do funkcji Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, otrzymał dostęp do archiwów żydowskich, został głównym strategiem i wreszcie głównym szefem i jedynym członkiem sztabu wyborczego prezydenta.

Akt 6.
Druga kadencja obfitowała w szokujące niespodzianki. Wygrane wybory prezydenckie Barana już w pierwszej turze ostatecznie przekonały jego samego o nieograniczonych możliwościach Dżemsa i własnej bezkarności. Skandale rodzinne Barana, utrata pełnego dotychczas zaufania Grzegorza pogłębiona coraz większą izolacją wśród członków PO, zadziwiające nominacje, wreszcie usuwanie i osłabianie ludzi PO, blokowanie ważnych dla mieszkańców Będzina i dla samej PO projektów, fatalne decyzje gospodarcze – to wszystko postawiło świetlaną przyszłość prezydenta pod dużym znakiem zapytania i oczywiście nie uszło uwadze Bonda. W jego osobowości rozpoczął się proces poszukiwania nowego wcielenia (odpowiedniego do schyłku rządów Barana) zakończony na kilka miesięcy przed kolejnym wyborami. I tak pojawiła się kolejna rola. Rola WIELKIEGO NASTĘPCY BARANA. Mimo tragicznego odejścia Grzegorza, (który dotychczas resztkami sił, ale jednak trzymał ten światek w rękach) z roli najlepszego przyjaciela Barana nie było tak łatwo wyjść - w końcu Bond nadal był głównym szefem i jedynym członkiem sztabu prezydenta. Zastosował więc na publiczną skalę manewr wyprzedzający rozpoczynając własną kampanię przed Baranem. W wielkiej akcji bilboardowej pokazywał światu, że ma w zapasie kolejne pomysły na kolejne role i równie dobrze może być gnębionym żydem, jak i hitlerowskim oprawcą, jeśli tylko zachce może być nawet rycerzem Jedi z gwiezdnych wojen, a nawet kandydatem na prezydenta (póki co) Pandory. Ten wybuch namiętności obrazowany kolejnymi odsłonami na wielkich plakatach skupił na Bondzie uwagę mediów i zaskoczonych wyborców całkowicie spychając w cień kampanię Barana. Kiedy ów się zorientował w sytuacji, było już za późno, żeby odwrócić tendencję spadku poparcia dla oficjalnego kandydata.

Akt 7.
Przegrana Barana w pierwszej turze wyborów wywołała w jego otoczeniu gwałtowne zapotrzebowanie na znalezienie kozła ofiarnego na którego można by zrzucić winę i przykryć własną głupotę. Klęska w drugiej turze uzmysłowiła im skalę porażki i jej konsekwencje, więc pod hasłami: precz z komuną, rozliczyć zdrajców a przy okazji odbić powiat – Bond powrócił do swojej pierwszej roli BĘDZIŃSKIEGO WAŁĘSY nie widząc, jak bardzo ten pomysł jest anachroniczny.

Jeżeli Dżems Bond nie zmieni swojej wątpliwej taktyki, grozi mu marginalizacja i zapomnienie. Chociaż, przy odrobinie szczęścia, może stać się legendą Będzina, jak niegdysiejszy Jan Sytniewski, symbol zagubionego intelektualisty, do dzisiaj obecny w opowieściach gminnych.
http://adamlazar.blog.pl/
Ostatnio zmieniony przez Adrian Rak |22 Wrz 2011|, 12:55, w całości zmieniany 1 raz  

Kasza 
miejski fanatyk ;)

Wysłany: |5 Paź 2011|, 19:31   

może to nie o zamku , ale zawsze jakaś ciekawostka

Kasza 
miejski fanatyk ;)

Wysłany: |23 Sty 2012|, 14:20   

:hyhy: :D

Kasza 
miejski fanatyk ;)

Wysłany: |19 Maj 2012|, 15:30   

Cytat:
Będzińskie lochy kryją tajemnicę

Prace na Wzgó­rzu Zam­ko­wym w Będzi­nie, a także w pod­zie­miach zamku, trwają w naj­lep­sze. Te ostat­nie jed­nak kryją nie­zwy­kle cie­kawą tajem­nicę i tak naprawdę nikt w stu pro­cen­tach nie wie, z jakiego są okresu.
Perełka mia­sta, a także całego regionu, prze­cho­dzi naj­więk­szy od lat remont. To dzięki niemu do zamku, a także całego wzgó­rza, mają już wkrótce uda­wać się spore piel­grzymki tury­stów spoza regionu. Miesz­kańcy Będzina rów­nież znajdą coś dla sie­bie, a mowa głów­nie o parku. Miej­sce to prze­cho­dzi grun­towny remont, a jego efekty już są widoczne. – W sumie na tere­nie parku mamy kilka takich stref, które mogli­by­śmy wydzie­lić – strefę aktyw­no­ści rodzin­nej, czyli ogró­dek jor­da­now­ski, który zosta­nie zgod­nie z wizu­ali­za­cją zaadop­to­wany w taki spo­sób, aby milu­siń­scy chcieli tutaj przy­cho­dzić. Oprócz tego, trzeba powie­dzieć o stre­fie wypo­czynku, ale takiego kul­tu­ral­nego. Powstają tzw. kręgi magiczne, w któ­rych będzie można odpo­cząć, posłu­chać kon­certu, jeśli aku­rat taki będzie się odby­wał – mówi Andrzej Adam­czak z Urzędu Miej­skiego w Będzi­nie. Wzgó­rze ma stać się kul­tu­ral­nym cen­trum mia­sta. Na nim zostaną zlo­ka­li­zo­wane zie­mianki, które powoli wyra­stają z pod­ziemi, zaadop­to­wany też będzie wał obronny, a na nim, tzw. ścieżka dydak­tyczna. Zakoń­czono także prace zwią­zane ze ścież­kami oraz scho­dami od strony zamku.
Jed­nak naj­bar­dziej tajem­ni­cza jest inwe­sty­cja pod zam­kiem. Pod­zie­mia nie mają jasnej prze­szło­ści, a ich histo­ria jest odkry­wana głów­nie dzięki miesz­kań­com mia­sta. – Nie ma doku­men­tów pisa­nych, ist­nieją różne legendy i opo­wie­ści. Mia­sto pró­bo­wało zdo­być infor­ma­cje przez IPN Kato­wice, podobno nie ma też żadnych doku­men­tów w Niem­czech. Być może były to tajne rze­czy i służby spe­cjalne miały tutaj jakieś plany. Ludzie się zgła­szają, od nich czer­piemy infor­ma­cje i kon­fron­tu­jemy z naszymi obser­wa­cjami – przy­znaje Józef Borycz, nad­szty­gar gór­ni­czy pra­cu­jący w fir­mie AMC, która zaj­muje się adap­ta­cją pod­ziemi będzińskich.

Ich histo­ria, choć nie do końca znana, na pewno roz­po­czyna się w trak­cie II wojny świa­to­wej. Mimo licz­nych poszu­ki­wań, doku­men­tów w tej spra­wie nie ma, przez co prze­zna­cze­nie pod­ziemi to na razie kwe­stia domy­słów. W mie­ście przy­pusz­czają, że czę­ściowo miały one słu­żyć prze­cho­wy­wa­niu broni i amu­ni­cji. Mię­dzy kory­ta­rzami znaj­dują się także pomiesz­cze­nia, które naj­praw­do­po­dob­niej słu­żyły jako budki straż­ni­cze. Sama kon­struk­cja jest zro­biona tak, aby w razie ataku lub wybu­chu, ściany czę­ściowo zamor­ty­zo­wały falę ude­rze­niową. – Miesz­kańcy widzą prace, są zain­te­re­so­wani. Jeden z panów mówił, że jego ojciec tu pra­co­wał, ale zmarł 20 lat temu. Syn czuje się prze­ka­zi­cie­lem infor­ma­cji i chce pomóc. Trzeba stwo­rzyć histo­rię i ją wia­ry­god­nie opo­wie­dzieć. My to kon­fron­tu­jemy z tym, co widzimy – dodaje Borycz. Oprócz wspo­mnia­nego męż­czy­zny, do robot­ni­ków zgło­sił się także miesz­ka­niec Będzina, który, gdy budo­wano pod­zie­mia, miał 10 lat. Jego wspo­mnie­nia rów­nież mogą oka­zać się klu­czowe dla odkry­cia tajem­nicy tego miej­sca. - Pod­zie­mia wyko­nali pol­scy gór­nicy z pobli­skich kopalń, byli siłą kwa­li­fi­ko­waną, nato­miast te roboty pro­ste, fizyczne wyko­ny­wali więź­nio­wie, a nad­zo­ro­wali Wła­sowcy czyli Ukra­ińcy w służ­bie gen. Wła­sowa – tłu­ma­czy Józef Borycz.
Kory­ta­rze były otwarte przez kil­ka­dzie­siąt lat, a „dzicy tury­ści” pozo­sta­wili po sobie ślady choćby w for­mie wul­ga­ry­zmów na ścia­nach. Jed­nak nadal pod zie­mią można zna­leźć pamiątki po cza­sach wojen­nych. Z wyro­bisk wydo­byto m.in. frag­menty torów, a praw­dziwą cie­ka­wostką jest wmon­to­wany w ścianę… topo­rek. Po remon­cie, pod zie­mią będzie można spa­ce­ro­wać dwoma kory­ta­rzami, które będą uzu­peł­nione o spe­cjalne sale wystawiennicze.

Po zakoń­cze­niu prac, w Będzi­nie będą się sta­rali o kolejne fun­du­sze. Te mają zostać prze­zna­czone na prace na tere­nie Teatru Dzieci Zagłębia.

http://www.twojezaglebie....ryja-tajemnice/

Kasza 
miejski fanatyk ;)

Wysłany: |10 Cze 2012|, 12:28   

Cytat:
Bitwa pod Zamkiem w Będzinie. W ruch poszły miecze

Kilkudziesięciu mężczyzn starło się w sobotę w prawdziwej bitwie pod Zamkiem w Będzinie. Byli uzbrojeni po zęby, z mieczami w dłoniach.

Miasto drżało w posadach gdy artyleria napierała, wkrótce do walki włączyli się łucznicy i lekko zbrojni... W powietrzu unosił się zapach prochu, słychać były krzyki rycerzy, miecze zwarły się w walce na śmierć i życie w obronie będzińskiej twierdzy. Królewski Będzin był zagrożony...

http://www.dziennikzachod...jecia,id,t.html

Kasza 
miejski fanatyk ;)

Wysłany: |4 Lip 2012|, 19:50   

Cytat:
Co kryją podziemia pod zamkiem w Będzinie

Podziemia pod Wzgórzem Zamkowym w Będzinie powstały w czasie II wojny światowej. Zbudowali je Niemcy, wykorzystując w części naturalne chodniki i komnaty. W jakim celu?
Udaliśmy się z kamerą by pokazać jak przebiega remont będzińskich podziemi, które w przyszłym roku zwiedzą pierwsi turyści. W tajemniczą podróż zabrał nas Andrzej Adamczak z Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta w będzińskim magistracie. Będzińskie podziemia tworzą swego rodzaju labirynt o długości około 300 m.

Co na pewno wiemy o podziemiach?

- Prawdę powiedziawszy niewiele. wiemy, że zostały wybudowane podczas II wojny światowej przez Niemców.
Natomiast nie wiadomo jaki pełniły cel.Są elementy świadczące, że mógł to być schron amunicyjny. W korytarzach znajdują się wnęki, załamania ścian, które mogłyby świadczyć, że w wypadku jakiś eksplozji wewnątrz, fala uderzeniowa byłaby rozproszona. Hipotez i teorii jest wiele. Można spotkać się z różnymi opiniami. Jedne mówią, że mogła tu być podziemna fabryka, skład amunicyjny lub jakieś inne nieznane przeznaczenie. Nie ma dokumentacji na ten temat - tłumaczy Artur Rok, powiatowy konserwator zabytków.
We wnętrzu panuje temperatura 15 stopni Celcjusza a w wilgotność powietrze sięga 90 procent.

Jakie tajemnice kryją podziemia? Co znaleźli budowniczy, i jakie napotkali trudności? Przekonajcie się sami.

http://www.dziennikzachod...jecia,id,t.html

pllo 

Wysłany: |23 Sie 2012|, 19:04   

Jutro zamek ożyje Też tam chwilę pobędę bo lubię ludową muzykę i taniec historycznej Irlandii. Ten festiwal pięknie (jak dla mnie, oczywiście) się rozwija.

Maciej Szczęsny 

Wysłany: |23 Sie 2012|, 19:40   

Możesz się rozczarować, bo jutro to jednak mała scena w Ośrodku Kultury.

http://www.youtube.com/watch?v=EdmZYu9Lths

pllo 

Wysłany: |23 Sie 2012|, 19:50   

Wiem ale naprzeciw sceny przynajmniej piwo serwują. Na podzamcze wożę własne więc ciężko mi.
.
.
.
Rozważyłem prawie wszystkie (jak mi się wydaje) aspekty ekonomiczne (inne mniej mnie interesują) przedsięwzięcia kulturalnego w Bendziniu i stwierdzam, że dobrze radzisz i na imprezę pojadę pojutrze, w sobotę, po drodze na Pogorię
Ostatnio zmieniony przez pllo |23 Sie 2012|, 20:15, w całości zmieniany 2 razy  

Mariusz1 
Nowy w mieście

Wysłany: |1 Lut 2016|, 11:14   

Świeżutkie klimaty do pooglądania Podziemia Będzińskie,

https://www.youtube.com/watch?v=WCc2-s7TI84

Odpowiedz do tematu