| FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja | Zaloguj |
Lepsza strona miasta - www.czeladz.org.pl | Portal Zagłębia Dąbrowskiego - www.zaglebie.info

Poprzedni temat «» Następny temat

Województwo częstochowsko-sosnowieckie
Autor Wiadomość
Kasza 
miejski fanatyk ;)

Wysłany: |5 Cze 2012|, 23:26   Województwo częstochowsko-sosnowieckie

Cytat:
Województwo częstochowsko-sosnowieckie? Roczniok: Jestem za!

Podtrzymujemy stanowisko, że istnieje możliwość stworzenia województwa częstochowsko-sosnowieckiego - utrzymuje Andrzej Roczniok, szef Związku Ludności Narodowości Śląskiej.
My nadal podtrzymujemy swoje stanowisko, że istnieje możliwość połączenia tych dwóch województw w jeden górnośląski twór oparty o ziemie historycznie górnośląskie oraz stworzenie województwa częstochowsko-sosnowieckiego - pisze Andrzej Roczniok, lider Związku Ludności Narodowości Śląskiej.

ZLNŚ wystosował oficjalne stanowisko w sprawie wywołanej przez Jerzego Gorzelika, szefa Ruchu Autonomii Śląska na temat wchłonięcia woj.opolskiego przez woj.śląskie i utworzenia wielkiego woj. górnośląskiego.

- Jesteśmy przeciw koncepcji Ruchu Autonomii Śląska wchłonięcia województwa opolskiego do województwa śląskiego. Jesteśmy również przeciw autonomii dla obecnego województwa śląskiego co w ostatnich wyborach municypalnych głosił Ruch Autonomii Śląska. RAŚ powinien się wreszcie zdecydować dla jakiego terytorium chce autonomii, czy ma to być historyczny Górny Śląsk (tutaj lokuje się nasze poparcie), czy ma to być obecne województwo śląskie, a więc z Sosnowcem i Częstochową (tutaj jesteśmy przeciw), czy ma to być tylko teren przedwojennego autonomicznego województwa śląskiego (też jesteśmy przeciw) - pisze Andrzej Roczniok.
Andrzej Roczniok idzie o wiele dalej niż propozycje RAŚ. Według niego najwyższy czas nie tylko na zmiany administracyjne obejmujące województwa opolskie i śląskie, ale także woj. małopolskie i dolnośląskie. Jak to widzi? Oto dalsza część wywodu.

- Górnośląskie ziemie województw opolskiego i śląskiego utworzyłyby województwo górnośląskie (zgodnie z terytorium archidiecezji katowickiej plus Bielsko i Cieszyn z okolicami). Ziemia Żywiecka zostałaby przyłączona do województwa małopolskiego, zachodnie tereny województwa opolskiego zostałyby przyłączone do województwa dolnośląskiego, natomiast Sosnowiec, Częstochowa i Jaworzno stanowiłyby trzon nowego województwa w skład którego by jeszcze weszło całe Zagłębie Dąbrowskie, tereny jurajskie i ziemia częstochowska. Nowe województwo miało by dwie stolice: w Sosnowcu i w Częstochowie.
Województwo górnośląskie miało by też dwie stolice: w Katowicach i w Opolu. W jednej z tych stolic ulokowano by władze sejmiku a w drugiej siedzibę wojewody - pisze Andrzej Roczniok.

Egzotyczna propozycja Andrzeja Rocznioka nowego podziału administracyjnego nie spełnia niestety jednego podstawowego warunku - minimum 1 mln mieszkańców w każdym z województw. Nie jest oczywiście jedyna kontrowersja. Wątpliwe jest też, aby mieszkańcy Bielska chętnie weszli do woj. górnośląskiego, skoro na każdym kroku podkreślają swoją odrębność i mają zadawniony żal o likwidację woj. bielskiego.

http://www.dziennikzachod...em-za,id,t.html
Ostatnio zmieniony przez presto |22 Sty 2014|, 21:47, w całości zmieniany 1 raz  

Łukaszew 
Zainteresowany

Wysłany: |6 Cze 2012|, 00:33   Re: Wojewódzstwo częstochowsko-sosnowieckie

Moje zdanie w tej kwestii nie zmienia się od ładnych paru lat, dlatego po prostu skopiuję swojego posta z forum FdZD:

22 października 2008
Cytat:
Jeżeli plany utworzenia województwa górnośląskiego, w granicach takich jakie by chcieli jego zwolennicy, faktycznie stałyby się rzeczywiste to Zagłębie Dąbrowskie powinno się zdecydować na jakieś bardziej konkretne działania, niż tylko przejście jak pokorne owieczki od "pana śląskiego" do "pana krakowskiego". Oczywiście na województwo zagłębiowskie przy podziale kraju na kilkanaście jednostek raczej szans nie mamy, ale myślę że wspólne województwo z Częstochową przy jednoczesnej likwidacji opolskiego już tak nierealne by nie było. Mielibyśmy 2 stolice (podobnie jak w przypadku np. kujawsko- pomorskiego), wojewoda urzędowałby w Częstochowie, natomiast w Sosnowcu znajdowałby się sejmik. Nie rozumiem dlaczego dwa duże miasta Małopolski Zachodniej nie mogą mieć własnego województwa a Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski należące etnicznie do dwóch różnych ziem już mogą, pomimo że dopiero razem wzięte mają tyle samo ludności co Częstochowa czy Sosnowiec. Propozycji co do nazwy mam 5: zachodniomałopolskie, częstochowsko/ jurajsko- dąbrowskie/ zagłębiowskie. Mam nadzieję, że z czasem udałoby się włączyć także powiat olkuski, tak aby wszystkie ziemie należące historycznie do ZD znalazły się w jednym województwie. Zamiast walczyć o to żeby kto inny o nas decydował (Kraków), walczmy o to żebyśmy decydowali o sobie sami.

Cytat:
Egzotyczna propozycja Andrzeja Rocznioka nowego podziału administracyjnego nie spełnia niestety jednego podstawowego warunku - minimum 1 mln mieszkańców w każdym z województw.

i znowu Crtl + v z poprzedniego źródła:

9 stycznia 2011
Cytat:
Ludność małopolskiej części województwa śląskiego (bez Podbeskidzia) wynosi około 1,25 mln, więc województwo pod tym względem przerosłoby lubuskie, opolskie, podlaskie i byłoby bardzo zbliżone do świętokrzyskiego.

Max69 

Wysłany: |6 Cze 2012|, 00:39   

Świetny pomysł z tym województwem częstochowsko-sosnowieckim. :rotfl:
Byle tylko Czeladź została tam gdzie jest.
https://www.facebook.com/fmc.ft
.

Sergio Ramos 

Wysłany: |6 Cze 2012|, 07:27   

Max69 napisał/a:
Świetny pomysł z tym województwem częstochowsko-sosnowieckim. :rotfl:

A Urząd Wojewódzki byłby w Częstochowie zamiast w Katowicach.
Rzeczywiście dla nas super-ułatwienie. :dobani:

Kronikarz 
Stały bywalec

Wysłany: |6 Cze 2012|, 08:06   

Pomysł woj. częstochowsko-sosnowieckiego - jestem jak najbardziej za. Czeladź byłaby bardziej dostrzegalna w takim województwie i nie musielibyśmy być (jako Zagłębie Dąbrowskie) ciągle kojarzeni ze Śląskiem. Zobaczcie jak to brzmi dziś w mediach: "Dziś ok. godz. 6.00 w Sosnowcu (lub w Częstochowie) na Śląsku (...)". Myślę, że sporo byśmy na tym zyskali. Zagłębie Dąbrowskie byłoby dowartościowane.
Co do wizyt w UW - to część agend byłaby w Sosnowcu, a poza tym w praktyce mało spraw załatwia się w województwie - głównie podróżujemy do powiatu, do Będzina by coś załatwić i to by się nie zmieniło. może nawet łatwiej stalibyśmy się powiatem grodzkim ????

Sergio Ramos 

Wysłany: |6 Cze 2012|, 09:13   

Kronikarz napisał/a:
Co do wizyt w UW - to część agend byłaby w Sosnowcu, a poza tym w praktyce mało spraw załatwia się w województwie - głównie podróżujemy do powiatu, do Będzina by coś załatwić i to by się nie zmieniło. może nawet łatwiej stalibyśmy się powiatem grodzkim ????

Bardziej to brzmi jak: "dużo nowych stołków do obsadzenia". :szok:
Stołom mówię NIE. :wstyd:
Ostatnio zmieniony przez Sergio Ramos |6 Cze 2012|, 09:14, w całości zmieniany 1 raz  

Kasza 
miejski fanatyk ;)

Wysłany: |6 Cze 2012|, 09:17   

mnie osobiście bliżej jest do Częstochowsko-sosnowieckiego niż do śląskiego

Sergio Ramos 

Wysłany: |6 Cze 2012|, 09:20   

Kasza napisał/a:
mnie osobiście bliżej jest do Częstochowsko-sosnowieckiego niż do śląskiego

Województw i tak jest za dużo o 3-4.
A powiaty też należałoby skumulować.
Za dużo tych urzędów. I po co to komu? :chytry:

maciej opalski 
miejski fanatyk ;)

Wysłany: |6 Cze 2012|, 09:48   

Sergio Ramos napisał/a:
Województw i tak jest za dużo o 3-4.
A powiaty też należałoby skumulować.

Kiedy byliśmy dziesiątą potęgą świata...... :D ( np. w produkcji ziemniaka, buraka..... ) wystarczyło 17 województw. Powiaty są zbędne. Wszystkie agendy rządowe i samorządowe przeżerają przyszłość naszych dzieci..... No chyba, że moje wk.... się wreszcie ( oby ) i pojedzie do kraju gdzie nie ma dowodów osobistych....... i paru innych "ozdobo-niezbędników"......... :D

Max69 

Wysłany: |6 Cze 2012|, 10:49   

Kronikarz napisał/a:
Czeladź byłaby bardziej dostrzegalna w takim województwie

Stałaby się nic nie znaczącym miasteczkiem w nic nie znaczącym województwie.

Sergio Ramos napisał/a:
Bardziej to brzmi jak: "dużo nowych stołków do obsadzenia".

Prawdopodobnie. Cwaniaki przy konstruowaniu nowych stanowisk próbują wykorzystać wzajemne śląsko-zagłębiowskie fobie. Ciemny lud kupuje wszystko, może kupi i to?...
.

Szwed 
Stały bywalec

Wysłany: |6 Cze 2012|, 22:01   

Proponuje iść krok dalej - walczmy o województwo czeladzkie, najlepiej z dostępem do morza i własnymi górami. A co nie należy nam się? Należy!!! Kosmalową ogłosimy cesarzem, Wąsowicz zostanie kanclerzem, a Świątek wojewodą. Ład będzie. I porządek oraz dobrobyt wszelaki... :/

Robert Zach 

Grupy: Moderator
Wysłany: |7 Cze 2012|, 12:43   

Wystarczy Księstwo Siewierskie.

Mirek Trybulec 
Zainteresowany

Wysłany: |7 Cze 2012|, 16:47   

Cytat:
MiBiT, po co nam powiat będziński?

Nie mam zielonego pojęcia.

Robert Zach 

Grupy: Moderator
Wysłany: |7 Cze 2012|, 18:43   

Pierwszy odpowiedziałeś na to pytanie. :hyhy:

virgo 

Wysłany: |7 Cze 2012|, 22:39   

Max69 napisał/a:
Czyli jak zwykle na Śląsku :)

Częstochowa ma bliżej do obecnej stolicy województwa niż wiele innych miast w Polsce do swoich stolic.
Czewa ma ~70km. Kępno do Poznania ma 170. Darłowo do Szczecina 211 itp itd.

Szwed 
Stały bywalec

Wysłany: |7 Cze 2012|, 23:47   

Chyba jednak bliżej nam geograficznie do Katowic niż do Częstochowy. Tam trzeba walczyć o nasze intersy. Uważam pomysł częstochowski za totalnie chory. To wirtualna walka o kolejnie ciepłe, biurokratyczne posadki. Aktualnie, zgodnie z planami prof. Michała Kuleszy mamy w Polsce co najmniej o 2 województwa za dużo, a pada propozycja kolejnego. Całe szczęście nikt poważny nie traktuje tego urojonego pomysłu na poważnie.

Max69 

Wysłany: |8 Cze 2012|, 06:11   

virgo napisał/a:
Max69 napisał/a:
Czyli jak zwykle na Śląsku :)

To efekt niedouczenia. Są tacy, którzy piszą bulu i nadzieji, wziąść, albo zbyt bardzo, są tacy, którzy z uporem maniaka włanczają i wyłanczają, cofają się do tyłu, albo wracają z powrotem.
Zapewne nie wszyscy zwolennicy idiotycznego pomysłu województwa częstochowsko-sosnowieckiego potrafiliby bez pytania wszechwiedzącego wujka google odpowiedzieć na pytanie czy Olsztyn to Warmia czy Mazury, albo czy Włocławek bądź Grudziądz to jeszcze Kujawy czy już Pomorze. Posiadają jednak jakąś lokalną, i to nie do końca niepodważalną wiedzę, że Czeladź to, hehe, Zagłębie, i z tego powodu gotowi są żądać zmiany administracyjnej mapy Polski.
Zagłębiem może szczycić się Sosnowiec, którego historia ledwo przekracza sto lat - tyle mniej więcej ile historia nazwy regionu - dopóki nie wydobywano na tym terenie niczego, nie można było mówić o zagłębiu , a jakoś Czeladź, Będzin czy Siewierz istniały.
Kilkaset lat Czeladź się bez Zagłębia potrafiła obejść i jakoś szlag jej nie trafił. O Sosnowcu tego powiedzieć się nie da. :hyhy:
.

virgo 

Wysłany: |8 Cze 2012|, 12:25   

Max69 napisał/a:
gotowi są żądać zmiany administracyjnej mapy Polski.
W tych czasach wszystkie że tak powiem zmiany o charakterze "ideologicznym" muszą być konfrontowane ze zwykłą wygodą mieszkańców. O historii nie można zapominać i Czeladź z Siewierzem zawsze będzie mieć więcej wspólnego niż z Katowicami no ale sorry - o ile Siewierz zapewne nie miałby nic przeciwko aby razem z Myszkowem i Zawierciem utworzyć np jakieś woj.częstochowskie to Czeladzi od Katowic na pewno nie warto odgradzać jakimś nowym województwem.

Kasza 
miejski fanatyk ;)

Wysłany: |15 Cze 2012|, 11:27   

Cytat:
Za województwo Częstochowa zgodziłaby się nawet na mariaż z Sosnowcem

Jaki jest temat, który wrzuca się, kiedy trzeba zyskać poparcie lub sympatię częstochowian? Oczywiście powrót województwa ze stolicą pod Jasną Górą.
Najnowszy pomysł, jak miałoby to województwo wyglądać, padł z ust Andrzeja Rocznioka. Szef Związku Ludności Narodowości Śląskiej zaproponował właśnie utworzenie nowego województwa z dwiema stolicami, w Sosnowcu i Częstochowie.

Obejmować by miało Zagłębie Dąbrowskie, tereny jurajskie i ziemię częstochowską. Czy to kolejna mrzonka, czy może projekt, który ma szanse na powodzenie?

W trakcie prac nad reformą w latach 90.ub. wieku były całkiem realne szanse utworzeniawojewództwa z dwiema stolicami.

Wtedy miało być to woj. staropolskie z centrami w Częstochowie i Kielcach. Ale wtedy obrona regionu była za słaba. Zebrano zaledwie 20 tys. podpisów, a na demonstrację do Warszawy pojechało kilkadziesiąt osób w trzech autobusach.
Dopiero kiedy Częstochowa przestała być stolicą regionu, mieszkańcy odczuli, jak wiele stracili. Teraz zgodnie uważają, że miasto jest marginalizowane w województwie śląskim.
Dlatego każdy pomysł, w którym Częstochowa pojawia się w roli stolicy regionu, budzi pod Jasną Górą dyskusje. Nawet jeżeli jest on tak kontrowersyjny, jak najnowsza propozycja Andrzeja Rocznioka. Podobny pomysł miał zresztą senator Jarosław Lasecki, który jednak tak wyraźnie nie precyzował, jakie miałyby być granice terytorialne nowego województwa.

- Można pomyśleć o utworzeniu województwa jurajskiego. Jura to wciąż jest nieoszlifowany diament. Są ogromne atuty za powołaniem takiego regionu - mówił Lasecki.

Częstochowa, tak jak inne miasta, które straciły status wojewódzkich, miała być objęta specjalnym programem rządowym, zapewniającym rozwój. Programu nigdy nie uruchomiono.

W ub. roku Komitet Inicjatywy Ustawodawcze na rzecz Utworzenia Województwa chciał ogólnopolskiego referendum w sprawie utworzenia woj. częstochowskiego razem z wyborami parlamentarnymi. Rada Miasta nawet podjęła uchwałę o przesłaniu do prezydenta Komoro-wskiego wniosku o przeprowadzenie referendum. Także zarząd powiatu częstochowskiego przyjął stanowisko, że "pożądane jest w najbliższym czasie stworzenie odrębnego, samodzielnego województwa". Z takich deklaracji nic jednak nie wynika.

Województwo jurajskie? Tak i nie

Konrad Głębocki, radny Wspólnoty w Częstochowie
Myślę, że najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby jednak powołanie odrębnego województwa z siedzibą w Częstochowie. Z drugiej jednak strony pomysł utworzenia wspólnego regionu wraz z Sosnowcem i obejmującego Jurę może nie byłby taki zły. Być może wtedy Częstochowa otrzymywałaby większe środki z Unii Europejskiej niż ma to miejsce teraz.

Poza tym mielibyśmy wpływ na Jurę, a to z naszego punktu widzenia bardzo duży atut. To teren z piękną przyrodą i nawet umieszczenie go w województwie jurajskim skutkowałoby tym, że łatwiej byłoby przyciągnąć turystów i wykorzystać walory przyrodnicze. Nazwa "województwo śląskie" kojarzy się bowiem z Górnym Śląskiem i zniszczoną przyrodą, co sprawia, że trudniej wykorzystać potencjał naszej Jury.

Jacek Kasprzyk, poseł lewicy czterech kadencji
Szansa na odtworzenie województwa częstochowskiego była w latach 2005-2007. Wtedy proponowałem PiS, aby wspólnie z Kościołem zwrócili się do prezydenta, premiera, marszałka Sejmu o przywrócenie Częstochowie statusu miasta wojewódzkiego. Natomiast uchwała Rady Miasta z ubiegłego roku w sprawie województwa brzmi jak niepoważny żart w poważnej sprawie.

Byłem pewien, że prezydent nie zarządzi ogólnopolskiego referendum w tej sprawie. Przecież PO głosowała za obecnym podziałem wojewódzkim. Jeśli chcemy poważnie myśleć o województwie częstochowskim, to nasi posłowie, ponad podziałami partyjnymi powinni wyjść z inicjatywą ustawodawczą. Takie odgrzewanie pomysłu co pewien czas lokalnie nie ma sensu.

http://www.dziennikzachod...iaz-z,id,t.html

maciej opalski 
miejski fanatyk ;)

Wysłany: |15 Cze 2012|, 11:37   

Kasza napisał/a:
- Można pomyśleć o utworzeniu województwa jurajskiego. Jura to wciąż jest nieoszlifowany diament. Są ogromne atuty za powołaniem takiego regionu - mówił Lasecki.

Z siedzibą władz na zamku w Ogrodzieńcu..... :rotfl:
Jestem za pod warunkiem nacjonalizacji :rotfl: obszarów uniemożliwiających swobodne podróżowanie rowerem po Jurze ( lasami ). "Wspaniałe" często betonowe ogrodzenia "otaczają" dziesiątki hektarów...... :zdegustowany:

Odpowiedz do tematu